Kına gecesinde söylenen şarkılar


Anadolu kültüründe önemli bir yeri olan kına geceleri, gelinin aileden ayrılmasının kutlandığı, ancak bu kutlamanın hüzünlü bir veda eşliğinde gerçekleştiği gelin evi eğlenceleridir.

Kına gecesi gelinin evinde yapılır. Gelin evinde toplanan kız ve erkek tarafının akrabaları, bir araya gelerek eğlenirler. Gelinin eline kınalar yakılarak, çeşitli türküler söylenir ve gelinin ağlatılması sağlanır. Kına gecesi söylenen şarkılar kültürümüzün çeşitli yörelerinden olan türkülerdir. Bunlar arasında “Yüksek Yüksek Tepeler, Kınayı Getir Aney, Telgrafın Tellerine, Yalnız Kullar, Yanayım Yanayım, Zeytinyağlı Yiyemem, Damat Halayı, Bahçelerde Börülce” gibi türküler söylenmektedir.

Günümüzde popüler kültür şarkıları da bu gecelerde çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle yabancı müzikler ve karaoke geceleri, parti haline getirilen bu gecelerde çok fazla tercih edilmektedir.

Kına Gecesi Müzik Konsepti

Kına gecesi müziklerini canlı müzik olarak tercih edenler için, dönemin popüler yerli ve yabancı hitleri kullanılır. Son dönemde Hint ezgilerine de yer verilen kına ezgileri daha evrensel bir hava yaratılmıştır. Kına geceleri de oldukça dikkat çekici ve popülerdir. Kültürümüzün Arap esintilerinden olan oryantal danslar da oldukça dikkat çekici ve önemlidir. Müzik seçimi, özellikle kişisel beğenilere göre yapıldığı için farklılık gösterebilir.

Tercih edilen müzik türleri arasında popüler listelere ulaşmak da zorlananlar, kişiye özel repertuvar düzenlenmesini talep edebilmektedir.

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Kına gecesinde öncelikle gelinin salona girişi itibari ile kına kızları, yani gelinin arkadaşları gelin adayının çevresinde dans ederek türkü söylemeye başlar. Bu türkü genellikle “Yüksek Yüksek Tepeler” olur ve gelinin ağlayıp ağlamadığı kontrol edilir.

Daha sonra erkek tarafından anne ya da başka bir büyük gelinin eline altın koyar ve bu elin üzerine kına yakılır. Seremoni aslında bundan ibarettir. Çünkü daha sonra asıl eğlence başlar ve sevilen şarkılar çalınıp oynanır. Çeşitli ikramlar yapılır ve bu ikramlar konuklara dağıtılan hediyeliklerle süslenir.

Eğer daha büyük bir konsept söz konusuysa dans gösterisi için ekip çıkar ve en son sanatçı çıkarak eğlence sürdürülür.

 

Kına gecelerinde birçok firma, organizatör desteği vermektedir. Hazır kına gecesi paketleri sayesinde dilediğinizce bir kına gecesi yaşayabilirsiniz. Üstelik ekonomik seçenekler ve fiyat avantajları sayesinde, bütçenizi de rahatlatacak hızlı çözümler bulabilirsiniz.

dansöz kiralama fiyatları dansöz kiralama dansöz kiralama oryantal kiralama oryantal kiralama dansöz kiralama fiyatı kına tahtı kiralama kına tahtı kiralama sanatci fiyatlari